Skip to content

45 River Dr.South(Unit C1215)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Feb 6, 2026

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC1215
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC0802
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage802
Acreage1.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,300
8%
Improvement Value:$420,500
92%
Total Assessment$458,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,245-0.6%
2024$10,309+18.3%
2023$8,711-0.4%
2022$8,744+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft802DeedBook 9965, Page 350Recorded2/18/2026

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft802DeedBook 9928, Page 265Recorded9/8/2025

Property Sale

Sale
$180,750
DeedBook 4076, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1988