Skip to content

45 River Dr.South(Unit C1511)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Aug 26, 2020

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC1511
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC0850
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage850
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
8%
Improvement Value:$431,100
92%
Total Assessment$468,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,464-0.6%
2024$10,529+29.3%
2023$8,140-0.4%
2022$8,171+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft850DeedBook 9520, Page 760Recorded11/13/2020

Property Sale

Sale
$416,000
DeedBook 7924, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1988