Skip to content

45 River Dr.South(Unit C1803)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Feb 20, 2024

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC1803
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1030
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,030
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
8%
Improvement Value:$563,300
92%
Total Assessment$609,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,601-0.6%
2024$13,686+40.1%
2023$9,770-0.4%
2022$9,807-14.9%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft1,030DeedBook 9808, Page 642Recorded3/12/2024

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 8748, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1988