Skip to content

45 River Dr.South(Unit C1901)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC1901
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC0567
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage567
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
8%
Improvement Value:$313,300
92%
Total Assessment$339,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,577-0.6%
2024$7,624+40.1%
2023$5,442-0.4%
2022$5,463-18.4%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft567DeedBook 9608, Page 273Recorded10/21/2021

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft567DeedBook 9179, Page 653NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/13/2017

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5076, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1988