Skip to content

45 River Drive(Unit C2214)Jersey City, NJ 07310

Built 1988

Last Sale Price
$688,000
Last Sale Date
May 30, 2007

Property Information

Block7302.02
Lot4
QualifierC2214
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building ClassC1377
Description34S-BA-444U-(1)
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage1,377
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,400
9%
Improvement Value:$656,600
91%
Total Assessment$720,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,078-0.6%
2024$16,178+7.9%
2023$14,991-0.4%
2022$15,047+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$688,000
DeedBook 8361, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1988