Skip to content

90 Town Square Place(Block 7302.02 Lot 8)Jersey City, NJ 07310

Built 1989

Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block7302.02
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description6S-CB-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,352,000
7%
Improvement Value:$18,069,100
93%
Total Assessment$19,421,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$433,673-0.6%
2024$436,392+40.1%
2023$311,514-0.4%
2022$312,680+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1989