Skip to content

2 Shore Lane(Unit C0203)Jersey City, NJ 07310

Built 2019

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Jan 7, 2020

Property Information

Block7302
Lot11
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description8S-71U-C-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage811
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
10%
Improvement Value:$734,000
90%
Total Assessment$814,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,177-0.6%
2024$18,291+40.1%
2023$13,057-0.4%
2022$13,105+33.0%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000

From:

To:

Sq Ft811DeedBook 9463, Page 849NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$6,986,281
DeedBook 9051, Page 144