Skip to content

2 Shore Lane(Unit C0308)Jersey City, NJ 07310

Built 2019

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Apr 22, 2019

Property Information

Block7302
Lot11
QualifierC0308
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description8S-71U-C-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage822
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
12%
Improvement Value:$613,000
88%
Total Assessment$693,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,475-0.6%
2024$15,572+29.6%
2023$12,014-0.4%
2022$12,059+36.5%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000

From:

To:

Sq Ft822DeedBook 9401, Page 683NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019