Skip to content

636 Washington Blvd.Jersey City, NJ 07310

Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block7302
Lot3.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,084,500
99%
Improvement Value:$100,000
1%
Total Assessment$9,184,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$205,090-0.6%
2024$206,376+40.1%
2023$147,319-0.4%
2022$147,870+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0