Skip to content

75 Park Lane South(Unit C0324)Jersey City, NJ 07310

Built 2020

Last Sale Price
$620,800
Last Sale Date
Mar 13, 2020

Property Information

Block7302
Lot9
QualifierC0324
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description37S-RC-358U-C-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage740
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
17%
Improvement Value:$483,000
83%
Total Assessment$583,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,018-0.6%
2024$13,100+40.1%
2023$9,351+18.7%
2022$7,878+584.9%
Property History

Property Sale

Sale
$620,800

From:

To:

Sq Ft740DeedBook 9513, Page 886NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$47,905,719
DeedBook 9052, Page 340