Skip to content

75 Park Lane South(Unit C0701)Jersey City, NJ 07310

Built 2020

Last Sale Price
$1,290,000
Last Sale Date
Mar 22, 2021

Property Information

Block7302
Lot9
QualifierC0701
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description37S-RC-358U-C-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,283
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
9%
Improvement Value:$1,007,900
91%
Total Assessment$1,107,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,739-0.6%
2024$24,895+40.1%
2023$17,771+42.4%
2022$12,476+584.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,290,000

From:

To:

Sq Ft1,283DeedBook 9563, Page 359NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/19/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$47,905,719
DeedBook 9052, Page 340