Skip to content

75 Park Lane South(Unit C0808)Jersey City, NJ 07310

Built 2020

Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
May 13, 2021

Property Information

Block7302
Lot9
QualifierC0808
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description37S-RC-358U-C-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage883
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
13%
Improvement Value:$660,100
87%
Total Assessment$760,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,973-0.6%
2024$17,079+40.1%
2023$12,192+34.1%
2022$9,088+584.9%
Property History

Property Sale

Sale
$885,000

From:

To:

Sq Ft883DeedBook 9573, Page 164NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/13/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$47,905,719
DeedBook 9052, Page 340