Skip to content

75 Park Lane South(Unit C0905)Jersey City, NJ 07310

Built 2020

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Feb 21, 2020

Property Information

Block7302
Lot9
QualifierC0905
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description37S-RC-358U-C-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage519
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
20%
Improvement Value:$398,200
80%
Total Assessment$498,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,125-0.6%
2024$11,195+40.1%
2023$7,991+33.1%
2022$6,005+584.9%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft519DeedBook 9477, Page 278NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$47,905,719
DeedBook 9052, Page 340