Skip to content

75 Park Lane South(Unit C0909)Jersey City, NJ 07310

Built 2020

Last Sale Price
$782,000
Last Sale Date
Jun 12, 2020

Property Information

Block7302
Lot9
QualifierC0909
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description37S-RC-358U-C-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage728
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$588,900
85%
Total Assessment$688,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,383+1.9%
2024$15,091+40.1%
2023$10,772+38.5%
2022$7,776+584.9%
Property History

Property Sale

Sale
$782,000

From:

To:

Sq Ft728DeedBook 9494, Page 648NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/7/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$47,905,719
DeedBook 9052, Page 340