Skip to content

75 Park Lane South(Unit C1610)Jersey City, NJ 07310

Built 2020

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Feb 27, 2020

Property Information

Block7302
Lot9
QualifierC1610
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description37S-RC-358U-C-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage713
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$608,600
86%
Total Assessment$708,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,823-0.6%
2024$15,922+40.1%
2023$11,366+48.6%
2022$7,649+584.9%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft713DeedBook 9484, Page 434NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$47,905,719
DeedBook 9052, Page 340