Skip to content

75 Park Lane South(Unit C1812)Jersey City, NJ 07310

Built 2020

Last Sale Price
$1,415,000
Last Sale Date
Jun 6, 2022

Property Information

Block7302
Lot9
QualifierC1812
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description37S-RC-358U-C-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
9%
Improvement Value:$1,045,800
91%
Total Assessment$1,145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,586-0.6%
2024$25,746+77.0%
2023$14,548+20.5%
2022$12,078+584.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,415,000

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 9677, Page 148NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/23/2022

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$47,905,719
DeedBook 9052, Page 340