Skip to content

16 Van Keuren Ave.Jersey City, NJ

Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$622,200
Last Sale Date
Oct 17, 2025

Property Information

Block7402.01
Lot5
QualifierHM
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class---
Description1S-WHSE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage12.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,310,800
11%
Improvement Value:$36,389,200
89%
Total Assessment$40,700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$622,200
DeedBook 9940, Page 264Recorded11/6/2025