Skip to content

134 Van Keuren Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2023
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2024

Property Information

Block7402.01
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class---
Description1S-WHSE-O
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage39.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,333,000
10%
Improvement Value:$84,431,100
90%
Total Assessment$93,764,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,076,690-0.6%
2024$2,089,710
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023