Skip to content

90 Duffield Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 0001

Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block7404
Lot1
QualifierHM
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class---
Description2S-B-O&1S-B-SHP
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage11.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,071,000
91%
Improvement Value:$1,003,300
9%
Total Assessment$11,074,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$247,289-0.6%
2024$248,840+40.1%
2023$177,632-0.4%
2022$178,296+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 0001