Skip to content

18 Liberty Ave(Unit C0001)Jersey City, NJ 07306

Church/Charitable

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Jul 14, 2016

Property Information

Block7802
Lot29
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2S&3S-2U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,655
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
8%
Improvement Value:$486,900
92%
Total Assessment$526,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$9,819
Property History

Property Sale

Sale
$1,000,000

From:

To:

Sq Ft4,655DeedBook 9136, Page 834NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/8/2016