Skip to content

3043 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2018

Property Information

Block7803
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2S-BF-O-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,300
27%
Improvement Value:$398,900
73%
Total Assessment$546,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,197-0.6%
2024$12,273+40.1%
2023$8,761-0.4%
2022$8,794+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 4888, Page 186