Skip to content

850 Newark Ave.(Unit C8101)Jersey City, NJ 07306

Built 2017
Commercial

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Sep 27, 2017

Property Information

Block7806
Lot18.01
QualifierC8101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description5S-1C-11U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,354
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,300
22%
Improvement Value:$535,700
78%
Total Assessment$688,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,363-0.6%
2024$15,459+40.1%
2023$11,036-0.4%
2022$11,077+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,354DeedBook 9249, Page 424NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017