Skip to content

140 Van Winkle Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2016

Property Information

Block7808
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2UH-CB-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,800
62%
Improvement Value:$212,000
38%
Total Assessment$557,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,456-0.6%
2024$12,534+40.1%
2023$8,947-0.4%
2022$8,981+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3267, Page 789

Property Built

Built

Year Built: 1915