Skip to content

166 Tonnele Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2018

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Feb 6, 2012

Property Information

Block7808
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,508
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
27%
Improvement Value:$710,000
73%
Total Assessment$970,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,660-0.6%
2024$21,796+40.1%
2023$15,559-0.4%
2022$15,617+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 8833, Page 541Recorded2/16/2012

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 8827, Page 353