Skip to content

24 Van Reipen Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Jul 19, 2021

Property Information

Block7903
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description2 1/2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,247
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,800
58%
Improvement Value:$222,600
42%
Total Assessment$531,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,866-0.6%
2024$11,941+40.1%
2023$8,524-0.4%
2022$8,556+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,200,000

From:

To:

Sq Ft2,247DeedBook 9590, Page 700NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/19/2021

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft2,536DeedBook 9086, Page 754Recorded12/17/2015

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook 7434, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1900