Skip to content

42.5 Van Reipen AveJersey City, NJ 07306

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2014

Property Information

Block7903
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,388
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,000
64%
Improvement Value:$151,400
36%
Total Assessment$420,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,388-0.6%
2024$9,446+40.1%
2023$6,743-0.4%
2022$6,768+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$432,000
DeedBook 8743, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1904