Skip to content

52 Van Reipen Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1895
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 1, 1993

Property Information

Block7903
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
DescriptionGARAGE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$398,500
95%
Improvement Value:$19,600
5%
Total Assessment$418,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,336-0.6%
2024$9,395+40.1%
2023$6,706-0.4%
2022$6,731+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4659, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1895