Skip to content

74 Van Reipen Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Feb 1, 1999

Property Information

Block7903
Lot59
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-O-H
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,900
21%
Improvement Value:$878,100
79%
Total Assessment$1,118,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,965-0.6%
2024$25,121+40.1%
2023$17,933-0.4%
2022$18,000+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 5397, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1910