Skip to content

11 Van Reipen Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1915
Residential
Vacant

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Jan 30, 2025

Property Information

Block7904
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,202
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,800
54%
Improvement Value:$258,400
46%
Total Assessment$567,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,666-0.6%
2024$12,745+40.1%
2023$9,098-0.4%
2022$9,132+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

Sq Ft2,202DeedBook 9883, Page 346NU CodeZoning change (24)Recorded3/4/2025

Property Sale

Sale
$1,051,000

From:

To:

Sq Ft2,202DeedBook 9483, Page 7NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/27/2020

Property Sale

Sale
$33,500
DeedBook 3130, Page 1148

Property Built

Built

Year Built: 1915