Skip to content

550 Summit Ave.(Unit C8011)Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Jun 16, 2010

Property Information

Block8001
Lot26
QualifierC8011
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page80

Building Details

Building ClassC1804
Description2S-B&CB-9C-H(1)
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,300
21%
Improvement Value:$523,800
79%
Total Assessment$659,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,718-0.6%
2024$14,810+40.1%
2023$10,572-0.4%
2022$10,612+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 8738, Page 480