Skip to content

574 Summit Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07306

Built 1985
Church/Charitable

Last Sale Price
$2,730,000
Last Sale Date
Jul 22, 1999

Property Information

Block8001
Lot31
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page80

Building Details

Building ClassC17K+
Description5S-O-H-E-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,178,000
26%
Improvement Value:$6,275,600
74%
Total Assessment$8,453,600

Sale
$2,730,000
DeedBook 5471, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1985