Skip to content

569 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2006

Property Information

Block802
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,300
38%
Improvement Value:$312,100
62%
Total Assessment$503,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,241-0.6%
2024$11,311+40.1%
2023$8,075-0.4%
2022$8,105+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966