Skip to content

12 Poplar St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$157,500
Last Sale Date
Sep 23, 2013

Property Information

Block802
Lot29
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building ClassC0680
Description3S-F-D-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage680
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
26%
Improvement Value:$213,600
74%
Total Assessment$288,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,444-0.6%
2024$6,485+40.1%
2023$4,629-0.4%
2022$4,646+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$157,500

From:

To:

Sq Ft680DeedBook 8935, Page 745Recorded10/1/2013

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 8531, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1900