Skip to content

46 Poplar St.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 4, 2002

Property Information

Block802
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage912
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
65%
Improvement Value:$118,600
35%
Total Assessment$343,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,673-0.6%
2024$7,721+40.1%
2023$5,511-0.4%
2022$5,532+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905