Skip to content

56 Poplar St.Jersey City, NJ 07307

Built 1987

Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
Jul 13, 2015

Property Information

Block802
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
36%
Improvement Value:$331,300
64%
Total Assessment$518,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,585-0.6%
2024$11,657+40.1%
2023$8,322-0.4%
2022$8,353+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$377,000

From:

To:

DeedBook 9056, Page 274Recorded8/6/2015

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 5820, Page 3

Property Built

Built

Year Built: 1987