Skip to content

69 Irving St.Jersey City, NJ 07307

Built 1902

Last Sale Price
$97,500
Last Sale Date
Jun 15, 1999

Property Information

Block805
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
61%
Improvement Value:$144,300
39%
Total Assessment$369,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,246-0.6%
2024$8,298+40.1%
2023$5,924-0.4%
2022$5,946+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 5487, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1902