Skip to content

348 Baldwin Ave.(Unit C0507)Jersey City, NJ 07306

Built 2022

Last Sale Price
$792,000
Last Sale Date
May 26, 2022

Property Information

Block8204
Lot1
QualifierC0507
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description6S-45U-21P-COND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,076
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
16%
Improvement Value:$473,200
84%
Total Assessment$563,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,576-0.6%
2024$12,655+279.1%
2023$3,338
Property History

Property Sale

Sale
$792,000

From:

To:

Sq Ft1,076DeedBook 9690, Page 678NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/17/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022