Skip to content

348 Baldwin Ave.(Unit C0603)Jersey City, NJ 07306

Built 2022

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Apr 25, 2022

Property Information

Block8204
Lot1
QualifierC0603
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description6S-45U-21P-COND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage690
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
27%
Improvement Value:$244,500
73%
Total Assessment$334,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,469-8.0%
2024$8,116+279.0%
2023$2,141
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft690DeedBook 9670, Page 650NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/31/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022