Skip to content

34 Court House Pl.(Unit C0006)Jersey City, NJ 07306

Built 1937

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2023

Property Information

Block8205
Lot14
QualifierC0006
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage705
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
31%
Improvement Value:$175,400
69%
Total Assessment$255,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,703-0.6%
2024$5,739+40.1%
2023$4,097-0.4%
2022$4,112+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft733DeedBook 9708, Page 723Recorded11/9/2022

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft733DeedBook 9067, Page 883Recorded10/7/2015

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft733DeedBook 8838, Page 675Recorded3/20/2012

Property Sale

Sale
$261,000
DeedBook 8555, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1937