Skip to content

312 Baldwin Ave.Jersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 27, 2018

Property Information

Block8206
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,300
29%
Improvement Value:$110,300
71%
Total Assessment$154,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,452-0.6%
2024$3,474+40.1%
2023$2,480-0.4%
2022$2,489+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 9354, Page 977Recorded12/11/2018

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 8828, Page 540Recorded1/11/2012

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 3605, Page 324