Skip to content

340 Pavonia Ave.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07302

Built 1901

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Sep 12, 2022

Property Information

Block8502
Lot27
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage803
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
19%
Improvement Value:$413,800
81%
Total Assessment$513,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,473-0.6%
2024$11,545+40.1%
2023$8,241-0.4%
2022$8,272+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft803DeedBook 9702, Page 349Recorded10/12/2022

Property Sale

Sale
$456,600
DeedBook 9047, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1901