Skip to content

342 Eighth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$1,351,645
Last Sale Date
Nov 9, 2017

Property Information

Block8503
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$511,100
41%
Improvement Value:$735,600
59%
Total Assessment$1,246,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,839-0.6%
2024$28,013+40.1%
2023$19,997-0.4%
2022$20,072+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,351,645

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 9259, Page 907Recorded12/1/2017

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 9102, Page 105Recorded2/25/2016

Property Built

Built

Year Built: 1880