Skip to content

350 Eighth St.(Unit C0103)Jersey City, NJ 07302

Built 1920

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Mar 10, 2022

Property Information

Block8503
Lot36
QualifierC0103
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page85

Building Details

Building ClassC0640
Description3S-B-D-6U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage640
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
24%
Improvement Value:$321,900
76%
Total Assessment$421,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,421-0.6%
2024$9,480+40.1%
2023$6,767-0.4%
2022$6,793+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft640DeedBook 9655, Page 202Recorded4/5/2022

Property Sale

Sale
$449,000
DeedBook 9264, Page 662

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

Sq Ft640DeedBook 9264, Page 662Recorded12/14/2017

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 8745, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1920