Skip to content

234 Tenth St.(Unit C0502)Jersey City, NJ 07302

Built 2007
Vacant Land

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block8603
Lot6
QualifierC0502
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page86

Building Details

Building Class---
Description5S-B-60U-CONDO
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage1,568
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$69,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,547-0.7%
2024$1,557+40.1%
2023$1,112-0.4%
2022$1,116+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 9863, Page 683NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded11/27/2024

Property Sale

Sale
$1,080,000

From:

To:

DeedBook 9703, Page 533NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/18/2022

Property Sale

Sale
$665,000
DeedBook 8279, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 2007