Skip to content

256 Ninth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1920

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Sep 24, 2013

Property Information

Block8604
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page86

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,254
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$618,700
59%
Improvement Value:$430,200
41%
Total Assessment$1,048,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,422-0.6%
2024$23,569+40.1%
2023$16,824-0.4%
2022$16,887+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000

From:

To:

DeedBook 8935, Page 668Recorded9/30/2013

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 8711, Page 985

Property Built

Built

Year Built: 1920