Skip to content

234 Ninth St.(Unit C0006)Jersey City, NJ 07302

Built 1920

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Feb 24, 2021

Property Information

Block8604
Lot8
QualifierC0006
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page86

Building Details

Building ClassC0579
Description5S-B-D-8U-H(1)
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage579
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
28%
Improvement Value:$252,400
72%
Total Assessment$352,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,869-0.6%
2024$7,918+27.7%
2023$6,201-0.4%
2022$6,224+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft579DeedBook 9557, Page 504Recorded5/3/2021

Property Sale

Sale
$377,500

From:

To:

Sq Ft579DeedBook 9109, Page 314Recorded3/31/2016

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft579DeedBook 9095, Page 121NU CodeSheriff sale (12)Recorded1/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920