Skip to content

264 Ninth Street(Unit C0306)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2016

Property Information

Block8605
Lot1
QualifierC0306
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page86

Building Details

Building ClassC0738
Description5S-B-86U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage738
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
23%
Improvement Value:$342,800
77%
Total Assessment$442,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,888-0.6%
2024$9,950+40.1%
2023$7,103-0.4%
2022$7,129-11.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900