Skip to content

85 Broadway(Unit C0208)Jersey City, NJ 07306

Built 2006

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Sep 17, 2018

Property Information

Block9205
Lot1
QualifierC0208
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class---
Description3S-B-28U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage767
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
25%
Improvement Value:$207,700
75%
Total Assessment$277,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,201-0.6%
2024$6,240+20.0%
2023$5,199-0.4%
2022$5,218+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

Sq Ft767DeedBook 9343, Page 860Recorded9/27/2018

Property Sale

Sale
$271,000
DeedBook 8020, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 2006