Skip to content

85 Broadway(Unit C0302)Jersey City, NJ 07306

Built 2006

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 10, 2020

Property Information

Block9205
Lot1
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class---
Description3S-B-28U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage578
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
30%
Improvement Value:$165,200
70%
Total Assessment$235,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,252-0.6%
2024$5,285+40.1%
2023$3,773-0.4%
2022$3,787+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft578DeedBook 9506, Page 531Recorded9/8/2020

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 8104, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 2006