Skip to content

67 BroadwayJersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 20, 2016

Property Information

Block9205
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class---
Description3S-BC-2U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
8%
Improvement Value:$554,200
92%
Total Assessment$603,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,485-0.6%
2024$13,570+40.1%
2023$9,687-0.4%
2022$9,723+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 9156, Page 398Recorded11/4/2016